Tel
+90 312 419 05 51/ +90 312 419 05 52
Adres
Öz Ankara Gıda Toptancılar Sitesi 8. Blok No: 252 Macunköy Yenimalle/ANKARA
Facebookinstagram

Domates Kurusu Bozulur Mu

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Domates Kurusu Bozulur Mu

Domates Kurusu Bozulur Mu

 

Domates Kurusu Bozulur Mu

 

Domates kurusu nasıl yapılır merak edenler tarife göre kısa sürede hazırlıklara yer veriyor. Nitekim hazırlaması bir hayli kolay olan yiyeceklerden bir tanesidir. Bazı püf noktalarını temel alarak yapım aşamalarına yer verilebilir. Bu şekilde elde edilen domates kurusunu istediğiniz zamana kadar saklayabilirsiniz. Öyle ki domates kurusu bozulur mu merak edenlere de hayır yanıtı verilir. Bozulması mümkün olmayan yiyeceklerden bir tanesidir. Bundan dolayı da sıklıkla yaz aylarında yapımına yer verilir. Öncelikle dikkate alınması gerekenler ise;

 

   {C}Mevsiminde domateslerinizi satın almanız faydalı olacaktır.

   {C}Organik domateslerin temizliğine özen göstermeniz gerekmekte.

   {C}Yaz aylarında balkon ya da teraslarda kurutma işlemlerine geçilebilir.

 

Domates Kurusu Tarifi

 

Kuru domates mezesi zeytinyağı kullanılarak yapılıyor. Nitekim domates kurusunun içerisinde bulunan besin değerlerinin ölmemesi adına zeytintağı ile tüketimine yer verilmesi önerilir. Mezesinden önce ise domates kurusu nasıl yapılır merak edenlere tarifler eşlik etmekte. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapım aşaması kolay olan yüyeceklerden bir tanesidir. Bu anlamda 5 kg kadar domates ile 1 kase iri tuz tercih ederek harekete geçebilirsiniz. Sofra tuzunun domates kurusunda iyi durmadığını belirtmek gerek.

 

Domateslerin önceden de söylediğimiz gibi iyice yıkanması ve kurulanması gereklidir. Bu aşamada havlu kullanabilir ve yıkanmış domateslerinizi kurulamaya başlayabilirsiniz. Arkasından dik bir şekilde ikiye keserek ilerleme sağlanır. Sapların olduğu kısımların alınması gereklidir. Herhangi bir kabuk ya da iç soyma işlemine yer vermeden tuz sürmeye başlayın. Her birine 1 küçük kaşık kadar tuz sürmeli ve güneşin altında beklemeye almalısınız.

 

Domates Kurutma İşlemleri Hakkında

 

Domates kurusu bozulur mu sorularına yukarıda da belirttiğimiz gibi hayır cevabını alacaksınız. Bu nedenle de yaz aylarında sıklıkla yapılan ve yıl boyu tüketilen yiyeceklerden bir tanesidir. Domates nasıl kurutulur merak edenler yukarıda söylediğimiz tarifin akabinde ilerleme sağlamakta. Şöyle ki tuzlanan domatesleri, tepsiye dizmeli ve bol güneşli bir alanda temin etmelisiniz. Toz gelmemesi için üzerine ince bir tülbent örtebilirsiniz. Geceleri ise evin içerisinde saklamaya özen göstermelisiniz. Nemli havalarda da evin içerisinde saklanması ve kurutulması faydalı olacaktır.

23 51
© HaSeGa. 2018 tüm hakları saklıdır.