Tel
+90 312 419 05 51/ +90 312 419 05 52
Adres
Öz Ankara Gıda Toptancılar Sitesi 8. Blok No: 252 Macunköy Yenimalle/ANKARA
Facebookinstagram

Çubuk Turşusu Rekor Olayı ve Zamanı

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Çubuk Turşusu Rekor Olayı ve Zamanı

Çubuk Turşusu Rekor Olayı ve Zamanı

Çubuk Turşusu Rekor Olayı ve Zamanı

Çubuk turşusu rekor kırarak, tarihte ilk defa bir dev turşu rekoruna imza atmıştır. Devasa boyutta kurulan turşu ile, Çubuk turşusu Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır. Çubuk turşusu rekor olayı ise, şu şekilde gerçekleşir; her yıl Ankara’da turşu festivali düzenlenmektedir. O sene de 13. sü düzenlenmekte olan turşu festivaline yine pek çok kişi, turşu standlarıyla katılım göstermiştir. Yine eylül ayında düzenlenen turşu festivalinde bu sefer, katılımcıların pek aşina olmadığı bir eylem gerçekleştirilir ve dev bir cam fanusa Çubuk turşusu kurulur. Turşunun içeriğinde kullanılan malzemeler ise, 840 gram salatalık, 800 litre sirkeli su ve dev miktarlarda pek çok ek malzemedir. Bu şekilde kurulan turşunun ağırlığı ise, 1,5 tondur. Turşunun yapım aşamasında, orada bulunan ekip arasında sağlık ve lezzet ekipleri de yer almaktadır. Kurulan turşu kontrol edildikten sonra, yeterli lezzette ve sağlıkta olduğuna kanaat getirildiğinden dev turşu Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini alır.

Turşuda Kullanılan Sirke Suyu ve Limon Suyu İkilemi

Kişiler hangi tür malzemeyi kullanacaklarınaa kimi zaman karar veremezler. Turşuda limon suyu mu daha iyi olur yoksa sirke suyu mu sorunsalı, neredeyse yıllardır masalardadır. Limon suyu da sirke suyu da asidik bir yapıya sahiptir. Bu malzemelerin kullanılmasındaki en büyük etken, asitli yapıda olan bu maddelerin turşu haline getirilen gıdaları diğer bakterilerden ve mantarlardan korumasıdır. Bu nedenle, her iki malzeme de turşuya ayrı bir tat verse de neredeyse elde edilen tat ve amaç aynıdır. Turşunun limon suyu ile mi yoksa turşu suyu ile mi yapılacağı, kişinin zevkine kalmış bir durumdur. Kimi zaman her iki malzeme karıştırılarak da kullanılabilir.

Turşu İçin En Uygun Kap Hangisidir?

Turşuların nasıl kaplara kurulacağı ve nasıl muhafaza edileceği, kişiler için bir sorudur. Turşu için gereken en uygun kap, muhakkak toprak kaptır. Eğer toprak kap şansı bulunmuyorsa, cam kap da kullanılabilir. Turşu, ilk ortaya çıktığı dönemlerde de toprak kaplar içerisinde oluşturuluyor ve o şekilde muhafaza ediliyordu. Toprak, turşudaki laktik asik fermantasyonunu en iyi sağlayan yapıya sahiptir. Hasega Gıda olarak, ürünlerimizi sipariş noktalarına toprak kaplarda ulaştırmamız mümkün olmamaktadır fakat, kullanmakta olduğumuz kaplar, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kaplardır. Firmamız, Çubuk Turşusu rekor kırmayı başarmış bir lezzet haline geldiğinden dolayı gurur duyar ve turşu sipariş vermek isteyen müşteriler için her zaman hazırdır.

 

23 51
© HaSeGa. 2018 tüm hakları saklıdır.